KONYAKART NASIL KULLANILIR?

  • Konyakart belediyemize ait toplu ulaşım otobüslerinde, tramvaylarda ve durak turnikelerinde tesisli bulunan validatörlerde temassız okuma yapmak suretiyle, kişinin kendisi tarafından kullanılır.
  • Kartınızı okutma işlemi sırasında görevli personele gösteriniz.
  • Kullanım sırasında kartınızı cüzdanınızdan çıkartarak okutunuz.
  • Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu ulaşım araçlarında, seyahat ücreti ödemesi temassız özelliği olan EMV kredi kartları, hesap kartları ve ön ödemeli banka kartları ile de yapılabilmektedir. Offline temassız işlem yapabilen tüm EMV bankacılık kartları sistemde geçerlidir. Banka kartları ile seyahat ücretlerinde indirim, kontörlü ya da ücretsiz tarife uygulanmamaktadır. Tam ücret tarifesi geçerlidir. Konyakart’ınız cüzdanınızda bulunan başka bir çipli kartla birlikte okumaya maruz bırakılmamalıdır.
  • Temassız özellikli çipli kartların teknik özelliği itibariyle, her birinin okuma mesafeleri, barındırdıkları şifreleme metotları ve okuma aralıkları farklılık göstermektedir. Sadece ilgili kartın cihaza tek başına yaklaştırılması gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen mükerrer ödemelere veya teknik problemlere de sebep olabilecektir. (Örneğin, Konyakart sisteminde geçerli olan temassız özellikli bir banka kartı ile Konyakart’ın aynı anda validatöre tutulması durumunda her ikisinden de tahsilat yapması istenmeyen bir durumdur ve mükerrer tahsilata sebep olabilecektir.)

Hatlarda geçerli ücret tarifeleri ile abonman aylık abonman ücretleri UKOME tarafından belirlenmektedir. Hangi hattan kaç TL ücret tahsil edileceği ve tam veya indirimli abonman Konyakart’ın hangi hatlarda geçerli olacağı ile ulaşım araçlarında tanımlanması işlemleri Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülür. Geçerli ücret tarifeleri ile sefer saatlerini https://atus.konya.bel.tr internet adresimizden inceleyebilirsiniz.